interjú Szénási Andrással, az Instruktorgárda korábbi vezetőjével
Az Instruktorgárda a karunkon működő Hallgatói Képviselet alszervezeteként működik – a közösségi élet oszlopos tagja. Hasonlóan a Mentorgárdához, ők is azon dolgoznak, hogy a felvett gólyák gondtalanul beilleszkedjenek az egyetemi életbe. Hivatásukról és feladataikról Szénási Andrással, az Instruktorgárda korábbi vezetőjével beszélgettünk. |
Kik vagytok Ti? Mivel foglalkozik az Instruktorgárda?
Az Instruktorgárda mesteres hallgatókból áll és a GTK mesterképzésére érkező elsőéves hallgatóival foglalkozik.
Célunk, hogy beavassuk a gólyákat az egyetem működésébe és a lehető legtöbb információval lássuk el őket annak érdekében, hogy problémamentesen beilleszkedhessenek az egyetemi életbe.
Nagyon sok ismerkedős programot szervezünk, hisz a közösségkovácsolás a fő feladataink közé tartozik.
Milyen programokat biztosítotok a mesteres hallgatóknak?
A legtöbb programunk a regisztrációs héten zajlik – a gólyák túlnyomó része ekkor találkozik először az egyetemmel. Ezen a héten a hangsúlyt egymás, és az egyetem működésének megismerésére helyezzük. A szaktájékoztatókat mesteres hallgatók tartják, ezzel garantálva, hogy a hallgatók testközelből megismerhessék a saját szakjukat és minden kérdésre választ kaphassanak. A félév előrehaladtával az információszerzésen kívül az elsőéves hallgatók kulturális programokon is részt vehetnek: ilyen a borkostoló, színházi előadások vagy a quiz night. A gólyafélév lezárásaként megrendezésre kerül a Gólyabál, amelyen az alapszakos hallgatókkal együtt vehetnek részt a mesteresek.
Miben különbözik és miben egyezik a feladatotok a Mentorgárdáéval?
A feladatunk alapvetően ugyanaz, hisz a gólyák közösségbe való beillesztése a közös célunk. Olyan szempontból különbözünk a Mentorgardától, hogy ők gimnáziumból érkező diákokkal foglalkoznak, ezáltal sokkal mélyebben kell ismertetni velük az egyetemet mint intézményt.
Mi már a BME-n vagy más egyetemen végzett hallgatókkal dolgozunk, akik az alapokat már ismerik.
Az időbeosztásunk is más, mert a mesteres hallgatók nagy része – gólyák és instruktorok egyaránt –dolgozik, így a programokat mindig délután öt utánra próbáljuk szervezni, hogy minél többen részt vehessenek rajta.
Milyen mértékben dolgoztok össze a Mentorgárdával?
A nagyobb programokon, mint a Gólyahajó és Gólyabál, közösen dolgozunk és veszünk részt a Mentorgárdával. A félév folyamán odafigyelünk arra, hogy ne szervezzünk egymásba ütköző programot, ezzel is megkönnyítve a másik csapat munkáját.
Hogyan lehet bekerülni az Instruktorgárdába?
A Hallgatói Képviselet minden évben – hasonlóan a többi alszervezethez – meghirdet egy pályázatot március-április környékén. Idén ez online zajlott. A jelentkezők első lépésként egy bemutatkozót, és egy motivációs levelet írnak, majd egy beszélgetésen vesznek részt. Ezután kisebb projekteket kapnak a résztvevők, amelyből kiderül, hogy mennyire kreatívak, illetve mennyire tudnak csapatban dolgozni. A kiválasztó folyamat végén a Hallgatói Képviselet dönti el, hogy kik lesznek azok, akik az Instruktorgárda csapatát erősíteni fogják. A 2021/22—es tanévtől már Varga Gábor tölti be az Instruktorgárda vezetői pozícióját.
Szerző: Szabó Rebeka
Kiemelt kép: BME GTK Instruktorgárda