Stratégiai Keretrendszer a fenntartható fogyasztás erősítésére városi terekben

NiCE Interreg CE projekt

Örömmel osztjuk meg, hogy könyv formájában megjelent a “NiCE: Partvonalról a figyelem középpontjába – Városközpontok a fenntartható életmód szolgálatában” Interreg CENTRAL EUROPE projekt egyik fő eredményterméke, a fenntartható fogyasztás városi terekben történő érvényesítését szolgáló Stratégiai Keretrendszer!

A Stratégiai Keretrendszert a BME Környezetgazdaságtan és Fenntartható Fejlődés Tanszék munkatársai: Szabó Mariann, Csigéné Nagypál Noémi, Csuvár Ádám, Horváth György Ádám és Princz-Jakovics Tibor dolgozták ki elsősorban a projektben részvevő partnerek (Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség (Németország); ENVIROS, környezetvédelmi tanácsadó vállalkozás (Csehország); StadtLABOR, fenntartható innovációs lab (Ausztria); Scientific Research Centre Bistra Ptuj, kutatás-fejlesztési központ (Szlovénia); Italian National Agency for New Technologies, Energy and Sustainable Economic Development, nemzeti hatóság (Olaszország); Research and Innovation Centre Pro- Akademia, központ (Lengyelország); Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi; Egyetem (Magyarország); Creative Industry Košice, n.o., kreatív ügynökség (Szlovákia); Brzeg Dolny önkormányzata (Lengyelország)) települési helyzetértékelő és politikai keretrendszert bemutató jelentéseiből. A nyelvi lektorálást Käsz Katalin, a Környezetgazdaságtan és Fenntartható Fejlődés Tanszék ügyvivő szakértője, hivatalos fordító végezte.

A végleges Stratégiai Keretrendszer bemutatja a körforgásos életmód előmozdításának és bevezetésének módjait a városokban/városközpontokban. Iránymutatásként szolgál azon helyi és regionális hatóságok számára, amelyek városaikban és régióikban fokozni kívánják a körforgásos életmód/ fenntartható fogyasztás megvalósítását.

A Stratégiai Keretrendszer elérhető a NiCE projekt hivatalos honlapján: https://www.interreg-central.eu/wp-content/uploads/2024/07/Strategy-framework-Nice.pdf, valamint az Italian National Agency for New Technologies, Energy and Sustainable Economic Development, nemzeti hatóság mint kiadó weboldalán: https://www.pubblicazioni.enea.it/le-pubblicazioni-enea/edizioni-enea/anno-2024/strategy-framework-to-enable-circular-lifestyles-in-cities.html

A Stratégiai Keretrendszer kidolgozása fontos mérföldkő a hároméves projektben, az első projektév, valamint az összes partner folyamatos és hatékony együttműködésének eredménye. A körforgásos életmódot támogató politikai intézkedések, cselekvési- és fejlesztési tervek, stratégiák és programok értékelése a NiCE partnerországaiban (Ausztria, Csehország, Németország, Magyarország, Olaszország, Lengyelország, Szlovákia és Szlovénia), valamint kísérleti városokban (Bologna és Porto-Saragozza kerület Olaszországban, Brzeg Dolny Lengyelországban, Budapest és Újbuda/XI. kerület Magyarországon,  Jihlava városa Csehországban, Graz Ausztriában, Kassa Szlovákiában, Ptuj Szlovéniában és Würzburg Németországban) valósult meg politikai döntéshozók és érdekelt felek bevonásával. A partnerek a fenntartható fogyasztási mintákat és a városok körforgásos fejlesztésében szerepet játszó, azt támogató üzleti modelleket városi szinten értékelték. A partnerek elemezték célcsoportjaik (városok és kezdeményezések/új üzleti modellek szolgáltatói, meglévő hálózatok) igényeit és elképzeléseit a transznacionális kihívások és lehetőségek azonosítása érdekében.

Az előkészítő szakasz végére (2024. februárjában) elkészült a Stratégiai Keretrendszer tervezete, amely alkalmas volt egy közös, hibrid transznacionális Think Tank workshop keretében történő megvitatásra a nyolc résztvevő ország érdekelt feleinek és partnereinek bevonásával.

A workshopra hibrid formában került sor 2024. március 6-án, a kassai partnertalálkozó részeként. A workshop résztvevői között volt a NiCE konzorciuma, néhány társult partner (pl. hálózatok), civil szervezetek képviselői és politikai döntéshozók. A workshop során a résztvevőknek lehetőségük nyílt előadásokat hallgatni a politikai keretfeltételekről és a status quo felmérés keretében végzett kutatásokról, a célcsoportok igényelemzésről, a fenntartható fogyasztási mintákról és a körforgásos üzleti modellekről a NiCE kísérleti városokban. Az előadások mellett kisebb csoportokban beszélgetésekre is sor került, ahol a meghívott résztvevők és szakértők kifejthették véleményüket a Stratégiai Keretrendszerről, és megvitathatták a körforgásos életmód mozgatórugóit és akadályait a városokban. A résztvevők megismerkedtek a partnervárosok körkörös életmódmintáinak SWOT-elemzésével a konzorciumi partnerek kutatási eredményei alapján, majd javaslatot tettek és megvitatták a projekt közös Küldetésnyilatkozatát (Mission Statement).

A Stratégiai Keretrendszer iránymutatásként szolgál a helyi és regionális hatóságok számára, és például a kísérleti projektjek városai is hasznosíthatják azt, emiatt a Stratégiai Keretrendszer egy élő dokumentumnak tekinthető, amelyet az utolsó időszakban újraértékelünk és frissítünk.