Írta: Erdelics Enikő
Csák Anna megtapasztalta a koronavírus okozta bezártságot, ám ebből később erőt merített és belevetette magát az egyetemi életbe. A BEST oszlopos tagjaként két külföldi utazáson is részt vett, sokat fejlődött szakmailag és emberileg is, és egy hatalmas, nemzetközi család tagjává vált.
Mennyi ideje és miért csatlakoztál a szervezethez?
2021 őszén, amikor visszajöttünk az egyetemre a Covid és az online oktatás után. A vírusidőszak alatt a közösségi életem nagyon ellaposult – nyilván amennyit lehetett, kimozdultam, de alapvetően otthon ültem és tanultam. Hiányzott a szociális közeg, ráadásul gimiben éveken át tanultam angolt, ezt a tudásomat pedig nem szerettem volna elhanyagolni. Akkoriban elmentem egy nemzetközi nyári táborba, ami az egyik legjobb élményem volt az egyetemig, és felébresztette bennem az utazás iránti vágyat. Sajnos a felsőoktatásba bekerülve azt tapasztaltam, hogy nem tudom a szükséges készségeket a szokványos képzés keretein belül elsajátítani, ezért kénytelen voltam ezeket az órákon kívül magamra szedni. A BEST ebben kiváló támogatást nyújtott: biztosította a közös nyelvtanulást, a soft skillek fejlesztését, új emberek megismerését és a külföldi tapasztalatszerzést, amire a biomérnöki képzés során nem igazán nyílt lehetőségem.
Mesélj azokról az utazásokról, amelyeken a BEST-en keresztül vettél részt.
A szervezet fő profilja a kurzusszervezés. 2023 nyarán egy ilyen rendezvényen vettem részt Varsóban, ahol tíz napot töltöttünk el. Én voltam az egyedüli magyar a csapatban, ami egyszerre volt izgalmas és a komfortzónámon kívüli érzés. Senkivel sem tudtam az anyanyelvemen beszélni, így bőven volt alkalmam gyakorolni az angolt. Végül örültem, hogy így alakult, mert sokkal nyitottabb voltam. A kurzus ideje alatt körbevezettek minket a városban, hétvégén pedig egy erdőszéli kis településre látogattunk el.
Ezen kívül részt vettem HR-alelnökként Brno mellett egy tréningsorozaton is, amit országtól függetlenül az éppen mandátumon lévő elnökségi tagoknak szerveztek. Itt a soft skillek fejlesztése és a külföldi kapcsolatépítés került előtérbe.
Milyen lehetőségeid voltak a szakmai fejlődésre és kulturális tapasztalatszerzésre?
A mérnököket gyakran szűklátókörűnek tartják, így a szervezetbeli tapasztalataim tökéletes kiegészítést adtak a végzettségemhez. A vezetés volt a leghasznosabb készség, amit elsajátítottam. Megtanultam csapatban dolgozni, mások igényeit figyelembe venni és konfliktust kezelni. Ezek a képességek kiválóan mutatnak az önéletrajzban, és versenyképes jelöltté tesznek a munkaerőpiacon. Sokat fejlődtem abban az időszakban is, amikor egy esemény főszervezője voltam. Eleinte úgy éreztem, fejest ugrottam a mély vízbe, de ahogy munkához láttunk a csapatommal, szépen haladtunk előre. A mai napig érdekes önismereti utazásként gondolok vissza erre. Részt vettem még olyan érdekes tréningeken is, mint az angol nyelvű public speaking vagy a projektmenedzsment. A szervezet külföldi tagjainak idelátogatásával pedig utazás nélkül is megismerkedhettem különböző kultúrákkal a magyar szervezésű eseményeinken.
Merültek fel kihívások a szervezeti munkád vagy az utazásaid során? Hogyan kezelted ezeket?
Természetesen, de korábban ezért is szerettem volna csatlakozni! A közösségben adódtak nézeteltérések, melyeket meg kellett tanulnom kezelni. Igyekeztem ezeket a helyzeteket úgy feloldani, hogy senkiben se maradjanak ki nem mondott gondolatok, elfojtott érzelmek. Időbe telt megtanulnom azt is, hogyan kezeljem, amikor hibázom. Szerencsémre ebben a támogató közegben volt lehetőségem ezen túllendülni. Mivel a BEST egy önkéntes hallgatói szervezet, nagyon jól lehet gyakorolni a felelősségvállalást: a vétett hibáknak nincs akkora súlya. Természetesen a baklövéseimet nem tudhattam le annyival, hogy „ezt elrontottam, feladom.” Ugyan néhány pillanatra elkeseredtem, azonnal változtattam a hozzáállásomon és gyorsan megoldottuk a problémát. Megtanultam azt is, mekkora erővel bír a hibáink beismerése. Visszagondolva hálásnak bizonyultak ezek a szituációk: a másik fél örült, hogy segíthetett, én pedig annak, hogy korrigáltuk a nehézséget.
Utazásnál a váratlan helyzetek jelentettek kihívást. Például, amikor a semmi közepén szálltam le a vonatról és fogalmam sem volt, mikor és hova érkezik a következő járat, amire át kell szállnom.
A BEST-ről minden fontos információt megtalálsz itt.
Az interjúsorozat a Szociológia és Kommunikáció Tanszék alapszakos, Újságírás 2. kurzusának keretei között készült, 2024 tavaszán.