Pályázati felhívás a BME GTK 2020. évi Kutatási Díjára
április 6, 2020
3/2020 (IV.09)Dékáni Utasítás a BME GTK dékánjának a Kar Kiváló Hallgatója Díj pályázati felhívásáról és a pályázatok elbírálásának rendjéről a 2019/20. tanévre
április 10, 2020

Egy kivételes évtized története

Matolcsy György szemeszternyitó előadása a GTK-n

Február 21-én a BME GTK szemeszternyitó előadását a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Magyar Nemzeti Bank együttműködése keretében Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke tartotta.

Az előadást Józsa János, a BME rektora nyitotta meg, aki beszédében kiemelte, hogy a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Magyar Nemzeti Bank az ország két olyan meghatározó intézménye, melyek összefogása egyértelműen szükséges.

Matolcsy György, az MNB elnökének szemeszternyitó előadása izgalmas kérdéseket vetett fel: hogyan válhatott Magyarország a 2010-es államcsőd közeli állapotából, sereghajtóból a 2019-es Európai Unió egyik vezetőjévé? Hogyan lehetséges, hogy a 2000-es években szintén vezetőnek számító Magyarország 2010-re sereghajtóvá vált?

Matolcsy György a GTK szemeszternyitó előadásán

Matolcsy György a 2010-es állapotot roncsautóhoz hasonlította: a 2000-es évek körüli erős gazdaság 2010 nyarára államcsőd közeli helyzetbe került. A foglalkoztatási és munkaerőpiaci adatok a legrosszabb háromban voltak az Európai Uniós országokat tekintve, az államadósság pedig 80% fölött volt. Ezt az állapotot sikerült stabilizálni, amikor 2010 és 2012 között az Európai Unió egyik legsikeresebb válságmenedzsmentjét hajtotta végre Magyarország. Ennek köszönhetően 2013-2019 között éves átlagban a magyar gazdaság növekedése 2,2%-kal gyorsabb volt, mint az eurózónáé, 2019-re ez pedig elérte a 3%-ot. Amennyiben tartható ez a növekedési ütem, 12-13 éven belül az ország elérheti az Európai Unió átlagos színvonalát, és további 13 – 26 év múlva Magyarország Ausztriát is utolérheti gazdaságilag – fejtette ki Matolcsy György.

Közgazdaságtani szempontból a siker kulcsa Matolcsy szerint az innovatív, pragmatikus gazdaságpolitika, melynek elemei a következők: új munkahelyek teremtése, új befektetők bevonzása az országba, valamint a megszorítások hiánya.

Szerző: Bártfai Péter
Fotók: MNB