Írta: Rátvai Bernadett
Ha egyetem által támogatott utazásra gondolunk, akkor sokaknak egyből az ERASMUS jut eszébe, hiszen kétségkívül ez az egyik legnépszerűbb és legjobb lehetőség. Azonban bármennyire is jó, nem mindenki számára ez a legmegfelelőbb: vannak, akik nem akarnak, esetleg nem tehetik meg, hogy egy teljes félévet kihagynak és csúsznak az egyetemmel. Viszont nekik sem kell lemondani az utazásról, más kapuk is nyitva állnak a BME hallgatói számára, amiről kevesen tudnak. Az egyik ilyen az ESTIEM, amely elsősorban műszaki menedzser, gazdasági és mérnöki szakon tanulóknak nyújt lehetőséget és alternatívát az ERASMUS helyett.
Mi az az ESTIEM Budapest BME? Az Európai Műszaki Menedzserek (European Students of Industrial Engineering and Management) Szervezete, amely a BME HKT ernyőszervezete alatt működik. Az ESTIEM intézménye 60 000 taggal, 65 helyi képviselettel rendelkezik 31 országban, amely lehetőséget ad a diákoknak az utazásra, új kultúrák és a menedzsment világának megismerésére, valamint tanulásra, fejlődésre különböző versenyeken, workshopokon, kurzusokon, konferenciákon és diákcseréken keresztül. |
Pálinkás Gergő jelenleg is a szervezet tagja, így első kézből nyerhetünk általa betekintést az ESTIEM-es mindennapokba. Vele beszélgettünk.
Mennyi ideje és miért csatlakoztál a szervezethez?
Egy éve csatlakoztam egy barátom noszogatására. Azt gondolta, hogy beleillenék a szervezetbe és úgy voltam vele, hogy egy próbát mindenképp megér. Utólag nagyon hálás vagyok neki a bátorításért, mert tényleg nekem való ez az egész.
Mesélj kérlek azokról az utazásokról, amelyeken az ESTIEM-en keresztül vettél részt.
Az összes utazásomon csodásan éreztem magamat és szuper embereket ismertem meg, akikkel a mai napig tartom a kapcsolatot és akikkel másképp nem találkoztam volna. Nehéz egy utat kiemelni, de talán a legmaradandóbb az első volt, ami után el is kezdtem törökül tanulni.
Milyen lehetőségeid voltak a szakmai fejlődésre és a kulturális tapasztalatszerzésre?
Minden út lendített a fejlődésemen, de a szervezetben több, nyelvekkel kapcsolatos esemény is van. Van, ami a kultúrát, politikát és nyelvet mutatja be, ez az Europe 3D. A legutolsó ilyen, amiről tudok, a Famagustán. Minden második héten legalább egy program van, és folyamatosan bővül a szervezet. Természetesen a nyelvtanulásban elképesztő segítséget nyújt, hogy van lehetőségem anyanyelvűekkel gyakorolni.
Merültek fel kihívások a szervezeti munkád vagy az utazásaid során? Hogyan kezelted ezeket?
Interkulturális munkát végezni nem könnyű, főleg, hogy elég sok nemzetiség jelen van a szervezetben. Voltak azért néha nehezebb pillanatok, de az ESTIEM és az ERASMUS megtanított angolul dolgozni, gondolkodni – így könnyebb volt megoldást találni mindenre.
Az interjúsorozat a Szociológia és Kommunikáció Tanszék alapszakos, Újságírás 2. kurzusának keretei között készült, 2024 tavaszán.