2025. március 24, hétfő
A BME Környezetgazdaságtan és Fenntartható Fejlődés Tanszék Interreg CENTRAL EUROPE NiCE projekthez kapcsolódó „Co-creation for more circular cities at the Budapest University of Technology and Economics” pilot akció megvalósítása, 5. rész: A felhasználók körkörös életmóddal kapcsolatos aktivizálása – a BME pilot akciójának felülvizsgálata
A NiCE projekt keretében a BME Környezetgazdaságtan és Fenntartható Fejlődés Tanszék az olasz Italian National Agency for New Technologies, Energy and Sustainable Economic Development (ENEA) nemzeti hatósággal közösen dolgozik olyan megoldások fejlesztésén, amelyek elősegítik, hogy a fogyasztók beépítsék a körforgásos gazdaság alapelveit mindennapjaikba. A Tandem a városi lét és a körkörös életmód összekapcsolásán munkálkodik, különös tekintettel a fenntartható víz-fogyasztásra. A nemzetközi tandem-partnerek általánosságban is szorosan együttműködnek az implementációs fázis során: Felülvizsgálják a partner pilot akcióit, támogatják egymást a szervezetüknél elérhető tudással és tanulnak egymástól.
Ezen keretrendszerben a Tanszék különböző workshopokat hirdetett meg, illetve energetikai mérnök, környezetmérnök, műszaki menedzser és vezetés és szervezés képzések hallgatói jelentkeztek a 2024/2025 tavaszi félévére meghirdetett Fenntartható üzleti modellezési gyakorlatok kurzusra, ahol különböző szervezetekkel működhetnek együtt.
A BME pilot akcióját Emanuela De Marco, az olasz National Agency for New Technologies, Energy and Sustainable Economic Development (magyarul: Nemzeti Új Technológiák, Energia és Fenntartható Gazdasági Fejlődés Ügynökség, röviden: ENEA) szervezet Integrated and Nature-based Solutaion for Urban Regeneration (magyarul: Integrált és Természet-alapú Megoldások a Városi Regenerációért) szekció Fenntarthatóság (SSPT) részlegének kutatója értékelte. A felülvizsgálatra Budapesten, a BME Környezetgazdaságtan és Fenntartható Fejlődés Tanszékén került sor, 2025. március 10-12. között. A látogatása során az értékelő találkozott a projektet koordináló csapattal és egyetemi hallgatókkal, valamint meglátogatta a piliot akció partnereit is (a Ligeti Csomagolásmentes Boltot és az egyik FKF Szemléletformáló és Újrahasználati Központot).
Első nap Emanuela De Marco (ENEA) megismerkedett a NiCE BME-s csapatának törzstagjaival, ezt egy peer-to-peer konzultáció követte, ahol Emanuela De Macro és Szabó Mariann egyeztetett a BME pilot akció megvalósításának státuszáról. A konzultáció középpontjában az érdekelt felek bevonása, a szükségletek felmérése, az eredmények és kihívások, és a támogatóktól kapott visszajelzések álltak.
A második nap a Fenntartható üzleti modellezési gyakorlatok kurzus keretében az egyetemi hallgatókkal együttműködő projekt partnerek megismerésére helyezte a hangsúlyt.
Emanuela De Marco és Szabó Mariann meglátogatták a Ligeti Csomagolásmentes Boltot, ahol Szabó Erika tulajdonos, a Local Stakeholder Board tagja bemutatta a bolt történetét, üzleti modelljét, és szerepét a fenntartható fogyasztás és életmód népszerűsítésében.
A beszélgetések során a helyi termelés és hálózatok fontossága, valamint Olaszország és Magyarország ilyen szempontú különbségei jelentették a központi témát.
A délután folyamán Emanuela De Marco és Szabó Mariann meglátogatták az FKF Szemléletformáló és Újrahasználati Központot, ahol fogyasztók újrahasználható termékeket adományozhatnak, amelyek a későbbiekben megfizethető áron lesznek továbbértékesítve. Ezek a központok a tudatosság-növelésében és oktatási kezdeményezésekben is kulcsszerepet játszanak.
A helyszín-bejárás során Emanuela De Marco és Szabó Mariann megfigyelhették, amint a hallgatók és a projekt-partnerek ötleteltek és megvitatták a budapesti hulladékkezelési rendszer üzleti modelljét és kihívásait.
A harmadik napon a felülvizsgálat egy találkozóval zárult, amin Emanuela De Marco és Szabó Mariann átbeszélték a látogatás legfontosabb tanulságait és a jövőbeli tevékenységeket.
A Tandem-megközelítés kapcsán megjegyezték, hogy mindkét fél pilot akciója a különféle érintett felek bevonására fókuszál, hogy részvételi módon, Living Lab-megközelítéssel népszerűsítse a fenntartható életmódot.A felülvizsgálat számos értékes betekintést nyújtott és erősítette a BME és ENEA közti együttműködést. Az eszmecserék és a helyszín-bejárások rámutattak az érdekelt felek bevonásának, a tudás-átadás és a fenntartható üzleti modellek mint a pozitív környezeti változás motorjának fontosságára.
A részletesebb beszámoló ezen a linken érhető el.