A köztes megoldás – egy hely, ahol az egyéni fejlődésed kezdődik – Avagy a BME legkalandosabb oldala
április 3, 2025
Megnyílt a jelentkezési felület a 3. Nemzetközi Danube Cup Konferenciára!
április 8, 2025

„Megismertük a holland életérzést” – Interjú Farkas Eszterrel

Írta: Élő Ildikó

Farkas Eszter az ESTIEM Nemzetközi kapcsolatokért felelős alelnöke volt a 2023/24-es tanévben. Az elmúlt egy évben rengeteg utazási és fejlődési lehetőséget használt ki a szervezeten keresztül, amit az egyetemi tanulmányaival is össze tudott egyeztetni. Az ESTIEM-es tapasztalatairól beszélgettünk.

Mennyi ideje és miért csatlakoztál a szervezethez?

2022 őszén csatlakoztam, az olcsó külföldi utazás lehetősége és a nemzetköziség fogott meg.

Mesélj azokról az utazásokról, amelyeken a ESTIEM-en keresztül vettél részt!

Sokféle volt: például a local group exchange, amikor két csoport meglátogatja egymást és bemutatják a diákéletet az adott országban. Ezenkívül mentem olyan kulturális eseményekre, ahol megismertük a különböző országokat három dimenzióból: gazdaság, kultúra és politika. Lehetőségem volt részt venni a szervezet legnagyobb eseményén, ahol 250-300 delegált a szervezet összes local groupjából összegyűlik, hogy megvitassák a szervezet számára legfontosabb kérdéseket, illetve szavazzanak a különböző stratégiai döntésekről.

Németországban, Belgiumban, Törökországban, Portugáliában, Spanyolországban, Bulgáriában, Horvátországban, Hollandiában és Finnországban is voltam így az elmúlt egy évben. Kihasználtam az összes lehetőséget, ami az Egyetemmel együtt belefért.

Milyen lehetőségeid voltak a szakmai fejlődésre és a kulturális tapasztalatszerzésre?

Farkas Eszter

A local group exchange például jó kulturális tapasztalatszerzés volt, mert megnézhettük, hogy az adott országban hogyan élnek a diákok, milyenek a mindennapjaik és mi jellemző a kultúrára. Ezt megtapasztalhattam Portugáliában, Delftben és Ankarában. Illetve kettő olyan eseményen voltam, ami egy-egy téma köré rendeződik, egyszer Ausztriában az Aufsteirern fesztiválon és egyszer egy karneválon Eindhovenben, ahol mindenki kiöltözött és megismertük a holland életérzés, hogy biciklivel közlekedsz mindenhova és kenyér van ebédre valamivel a tetején (bread with things, ahogy ők mondanák).

Szakmai fejlődés terén egy soft skill tréner képzésen vettem részt, ezután trénerként is el tudok menni eseményekre. Legközelebb pont egy ilyenre megyek Horvátországba, már trénerként. Egy olyan képzésen is voltam, ami kifejezetten a nemzetközi kapcsolatokért felelősöknek szól, ami az én pozícióm a helyi vezetőségben.

Merültek fel kihívások a szervezeti munkád vagy az utazásaid során? Hogyan kezelted ezeket? 

Nyilván kihívás összeegyeztetni az egyetemmel, hogy ZH időszakban lehetőség szerint ne próbáljunk meg eseményt szervezni és elutazni. Igazából, ha priorizálni tud az ember, hogy mi éppen a fontosabb, például az a ZH kihagyható-e és van belőle pótlási lehetőség, akkor lehet megéri elmenni egy utazásra. Vannak online események, amelyekbe be lehet kapcsolódni, ez kicsit jobban összeegyeztethető az egyetemi élettel. Az idő és a pénz, ami a legnagyobb kihívást tudja jelenteni, de szerencsére Budapest nagyon jó helyen van utazás szempontból, a legtöbb helyre viszonylag könnyen és olcsón el lehet jutni.


Az ESTIEM-ről tovább itt tájékozódhatsz.
Az interjúsorozat a Szociológia és Kommunikáció Tanszék másodéves, Újságírás 2. kurzusának keretei között készült, 2024 tavaszán.