Új kultúrák, új életérzés – Interjú Sasvári Jakabbal
február 18, 2025
„Elkezdtem törökül is tanulni” – Interjú egy ESTIEM-taggal
február 18, 2025

Spanyolország más szemmel – Interjú Molnár Gergővel

Írta: Kóka Zsófia

A másodéves műszaki menedzser hallgató az ESTIEM BME tagja. Szervezeti munkája során több helyi- és nemzetközi programon vehetett részt, ami sokat segített mind a nyelvtudása fejlesztésében, mind a szakmai előrehaladásban. Tagsága során Spanyolországba látogathatott el, amire boldogan emlékezett vissza.

Mennyi ideje és miért csatlakoztál a szervezethez?

Előző év szeptemberében jelentkeztem. Mindig is érdekelt az utazás, szabadidőmben is szívesen fedezek fel új helyeket, ha éppen engedi a pénztárcám. 

Mesélj azokról az utazásokról, amelyeken az ESTIEM-en keresztül vettél részt.

Molnár Gergő

Eddig egy utazáson jártam a szervezeten keresztül: Spanyolországban voltam, a Europe3D España program keretei közt. Az esemény három szemszögből – kulturális, gazdasági és politikai irányból mutatta be az országot. Az elején felmérték, hogy mennyit tudunk a spanyol kultúráról, majd körbevezettek minket Madridban, ahol az első négy napunkat töltöttük, aztán Sevillaban is. A napirendünk kötött volt, sosem unatkoztunk. Napközben olyan nevezetességekhez látogathattunk el, mint a Prado Múzeum, esténként pedig megismerkedtünk a spanyol éjszakai élettel, szórakozni jártunk.

Mi alapján választják ki az utazások/külföldi programok résztvevőit?

A spanyol útnál egy rövid motivációs levelet kellett írni, amiben meg kellett fogalmaznunk, hogy miért érdekel az adott kultúra. A szervező ország kiválasztott (ebben az esetben) 16 főt szerte Európából, akiket meghívtak a programra. Egy szempontrendszer alapján szűrtek, figyelembe vették például azt, hogy azonos országból ne válasszanak egyszerre sok embert, én is egyedül voltam kint magyarként.

Merültek fel kihívások a szervezeti munkád vagy az utazásaid során? Hogyan kezelted ezeket? 

Az utazásom során szembesültem több kihívással is, a spanyol közlekedés kifogott rajtam. Egy nappal az esemény kezdete előtt érkeztem, hogy teljesen ki tudjam használni az ott töltött időt. A reptéren vásároltam egy tíz darabos gyűjtőjegy csomagot, ami a leírás szerint minden közlekedési eszközre érvényes. Nyugodtan szálltam fel a buszra abban a tudatban, hogy ez sokáig kitart majd, de amikor érvényesíteni akartam, szólt a sofőr, hogy már nincs több elérhető jegyem. Hiába próbáltam megmagyarázni, hogy ez nem lehetséges, hiszen most vettem, kifizettette velem ismét a jegyet, ami a járművön véve kétszer annyi volt, mint az automatában. Ezek után még egy plusz sokként hatott rám, amikor megláttam, hogy mennyibe kerül kint egy vonatjegy. Sokkal drágább, mint itthon.

Milyen lehetőségeid voltak a szakmai fejlődésre és a kulturális tapasztalatszerzésre?

Mostanában sok eseményünk volt Budapesten, aminek hála rengeteg külföldi érkezett hozzánk. Szervezetünk egy diákcsere programot Ankarával. Egy hetet tartózkodtak itt a külföldiek, ezalatt elmentem velük felfedezni Budapestet és segédkeztem az elszállásolásukban. Az ESTIEM-en belül leginkább különböző programok, gyárlátogatások szervezésével foglalkozok, de a legnagyobb fejlődést a tréningek hozták meg számomra. Vettem már részt marketinggel és time managementtel kapcsolatos foglalkozásokon is.

Az ESTIEM-ről tovább itt tájékozódhatsz.

Az interjúsorozat a Szociológia és Kommunikáció Tanszék alapszakos, Újságírás 2. kurzusának keretei között készült, 2024 tavaszán.