Itt az új EELISA-pályázat, akár 15 ezer eurót is érhet egy ötlet!
február 14, 2025
Spanyolország más szemmel – Interjú Molnár Gergővel
február 18, 2025

Új kultúrák, új életérzés – Interjú Sasvári Jakabbal

Írta: Kiss Barbara Szabina

Egyetemi tanulmányaink során néha jól esik kizökkenni a mókuskerékből… De tudtad, hogy erre a határon túl is rengeteg lehetőséged van? A BEST szervezet tagjai minden nap azért dolgoznak, hogy a legkülönlegesebb utazási élményeket biztosítsák nekünk, hallgatóknak. És hogy neked mi a dolgod? Beszerezni a repjegyet és becsekkolni a reptéren! A BEST egyik tagja, Sasvári Jakab ismertette meg velem részletesebben a szervezet működését és az általuk felkínált lehetőségeket.

Mennyi ideje és miért csatlakoztál a szervezethez?

Nagyjából egy évvel ezelőtt, azután, hogy Graz-ban részt vettem egy BEST által szervezett utazáson. A barátaim ekkor már tagjai voltak a szervezetnek, és a 10 napos osztrák kurzus után ők bátorítottak arra, hogy csatlakozzak. Némi unszolás után elmentem egy BEST-es ülésre, ami nagyon magával ragadott – ekkor döntöttem el, hogy csatlakozni fogok.

Mesélj azokról az utazásokról, amelyeken a BEST-en keresztül vettél részt.

Eddig két külföldi és két hazai utazásnak voltam részese. A határon túli alkalmak egyike a már említett osztrák látogatás, ennek a kurzusnak a tematikája a 3D nyomtatás volt. Ezen kívül még Észtországban volt lehetőségem eltölteni két hetet, ez a kurzus az „Electrical power systems” nevet kapta. A belföldi utazásaim során tavaly részt vettem egy kurzus, illetve egy motivációs hétvége szervezésében.

Milyen lehetőségeid voltak a szakmai fejlődésre és a kulturális tapasztalatszerzésre?

Sasvári Jakab, saját fotó

Amikor Észtországba jelentkeztem, az húzott leginkább, hogy szimpatikus volt az ország. A kurzust azonban annyira érdekesre szervezték, hogy az rendkívül sokat hozzátett az élményhez. Annak ellenére is számtalan pozitív emlékem van, hogy az utazás tematikájának nem volt sok köze az én területemhez. A városok elektromos rendszere volt a középpontban, olyan kérdésekre ismertünk meg válaszokat, mint például, hogyan lehet előállítani a villamos energiát, vagy hogy ezt hogyan osztják szét a helységben. Emlékszem, mindenki úgy utazott haza a kurzustól, hogy kedvencévé vált a téma.

A kulturális élmények megszerzésében sokat segített az, hogy minden BEST-es kurzus során van egy úgynevezett „international evening”. Ezen az estén mindenkinek lehetősége van saját, hazai kulináris különlegességeket hozni. Rengeteg nemzet konyháját megismertem, illetve szoros barátságokat tudtam kötni a legkülönfélébb emberekkel. A fő célja ennek az eseménynek a nemzetek közti kapcsolatépítés – ez pedig mára már annyira kiépült, hogy civil utazásaim során is gyakran szervezek találkozókat a külföldi barátaimmal.

Találkoztál valamilyen kulturális sokkal a külföldön tartózkodásod során?

Az észtországi utazásom előtt próbáltam kicsit informálódni az országról, azonban mélyen nem ástam bele magam az infókba. Emiatt lepett meg az, hogy a Nap milyen későn megy le és milyen korán kel fel ott. Illetve, hogy éjszaka sincsen teljesen sötét, végig olyan, mintha alkonyat lenne. Az utazás elején azt hittem, az ott töltött két hetet nehezen fogom így kibírni, de nagyon gyorsan hozzá tudtam szokni. Ráadásul olyannyira, hogy amikor hazajöttem Magyarországra, ismét bele kellett rázódjak a megszokottba.

Az is megfogott az észt kultúrában, hogy kollektíven jellemző volt a nyugalom az emberekre. Nem volt jelen az itthon túl jól ismert rohanás, a sietség – kellemes légkör lengte be az egész várost. Azok közül, akik már jártak Észtországban, mindenki egyöntetűen azt mondta, hogy Tallinn olyan város, ahol egyből otthon érzed magad – ez az én esetemben sem volt másképp.

Emellett a BEST szervezett egy hétvégét, amikor mindannyian elutaztunk, és volt lehetőségünk kikapcsolódni. Ezekben a napokban senki sem tanult, játszottunk, szórakoztunk és átéltük az észtekre jellemző lazaságot. Ezek miatt a különleges élmények miatt annyira meghatározó számomra Észtország.

Merültek fel kihívások a szervezeti munkád vagy az utazásaid során? Hogyan kezelted ezeket?

Bőséggel voltak nehézségek, igen. Ez is jó ebben, hogy sok váratlan helyzetet megtanultam kezelni. Utazás során például kihívást jelentett, hogy én a BEST előtt kevésszer repültem. Emiatt sokkal jobban oda kellett figyeljek átszállásnál, illetve fontos volt az is, hogy ugyanahhoz a légitársasághoz vegyem a jegyem (ezzel is csökkentve annak az esélyét, hogy elkeveredjen a bőröndöm). Ezen kívül több nehézség is felmerült, viszont pozitív, hogy a BEST az utazás oroszlánrészét megszervezi. Így én is tudtam, hogy probléma esetén bátran fordulhatok a szervezőkhöz segítségért.

Amikor a szervezőgárda szemszögéből nézed a dolgokat, az már egy fokkal komplikáltabb. Akkor téged nyom a felelősség, neked kell tudnod segíteni az utazó hallgatóknak. Amikor egy évvel ezelőtt másodmagammal szerveztem a közösségi programokat, nem kaptam sok segítséget. Akkor még sokkal kisebb volt a szervezet, kevesebb taggal, így mindenkire több feladat hárult. Örömmel csináltam, illetve a korábbi tapasztalataim is hasznomra váltak, néhány alkalommal viszont örültem volna egy kis segítségnek. Ez mostanra már sokat változott, minden folyamat mögött egy kisebb csoport áll, senkit nem hagyunk magára – a nehézségekkel és kihívásokkal közösen küzdünk meg.

Az interjúsorozat a Szociológia és Kommunikáció Tanszék alapszakos, Újságírás 2. kurzusának keretei között készült, 2024 tavaszán.