Pénzügy mesterképzés (angol nyelven)
A képzés célja olyan pénzügyi gazdasági szakemberek képzése, akik a nemzetközi összehasonlításban is versenyképes pénzügyi - azon belül elsősorban befektetéselemzési és kockázatkezelési - ismeretekkel rendelkeznek. Hallgatóink képesek lesznek önálló és komplex szemléletű gondolkodásra, a gazdaság pénzügyi folyamatainak irányítására és elemzésére makro és mikro szinten egyaránt. A program fő célja, hogy magas szintű szakmai standardokat nyújtson a befektetéselemzés, a portfóliókezelés, a vállalati és banki treasury és kockázatkezelés területén.
A fent említett célok elérése érdekében törekedtünk arra, hogy lefedjük a nemzetközi Chartered Financial Analyst (CFA) és a Financial Risk Manager (FRM) szakmai követelményeit a mesterképzésünk struktúrájának és tantervének kialakításakor. Ennek következtében diákjaink a diploma megszerzésével egyidejűleg részben felkészülnek a CFA / FRM vizsgák sikeres teljesítésére is.
Programunkat a Global Association of Risk Professionals (GARP) - FRM képesítés nyújtója - akkreditálta elsőként Magyarországon.
Így a BME a GARP hivatalos akkreditált partnerévé vált.
Pénzügy mesterképzésünk emellett 2025. márciusában sikeresen megszerezte az EFMD Program Akkreditáció (EFMD Accredited), amely nemzetközi szinten is igazolja képzéseink kiváló minőségét. Az EFMD Program Akkreditáció (EFMD Accredited) egy nemzetközileg elismert minőségbiztosítási rendszer, amely az üzleti és menedzsment oktatási programok átfogó értékelését végzi. Az akkreditáció célja a programok minőségének vizsgálata olyan kulcsfontosságú területeken, mint a tantervtervezés, az oktatási módszerek, a hallgatói értékelés és a minőségbiztosítási folyamatok. Ez az elismerés igazolja az intézmény elkötelezettségét a kiváló és innovatív üzleti oktatás iránt, elősegíti a folyamatos fejlesztést, valamint biztosítja a nemzetközi szabványoknak való megfelelést. Az akkreditációban részt vevő programok számára növeli a nemzetközi láthatóságot és versenyképességet, továbbá támogatja az ipari szereplőkkel való szorosabb együttműködést. Az EFMD Akkreditáció az akadémiai kiválóság elismeréseként szolgál, amely vonzza a tehetséges hallgatókat, erősíti az intézmény hírnevét, és kiemeli a minőségi üzleti oktatás iránti elköteleződést a globális oktatási környezetben.
2019. szeptemberétől csak angol nyelven indítjuk képzésünket, nemzetközi és hazai jelentkezők számára egyaránt nyitott formában.
Alapadatok:
Végzettségi szint: mesterfokozat (magister, master, rövidítve: MSc)
Tagozat: nappali
Szakképzettség: okleveles közgazdász pénzügy szakon
Finanszírozási forma: állami ösztöndíjas / önköltséges: 600 000 Ft/félév
Képzési idő: 4 félév
Milyen előtanulmányi ismeretkörökre van szükség?
A mesterképzésbe való belépéshez szükséges minimális kreditek száma 60 kredit az alábbi területekről:
· módszertani ismeretek (matematika, statisztika, informatika) területéről 15 kredit;
· közgazdasági ismeretek (mikro- és makroökonómia, nemzetközi gazdaságtan, környezetgazdaságtan, gazdaságelmélet, gazdaságstatisztika, közgazdaság-elmélettörténet, gazdaságmodellezés, gazdaságpolitika, ágazati és funkcionális gazdaságtan, közösségi gazdaságtan, világ- és Európa-gazdaságtan, közpolitikai ismeretek) területéről 10 kredit;
· üzleti alapismeretek (vállalati gazdaságtan, számvitel, kontrolling emberi erőforrás gazdálkodás, gazdasági jog, marketing, vezetés és szervezés, értékteremtő folyamatok menedzsmentje, döntéselmélet és módszertan, üzleti etika, stratégiai tervezés, üzleti kommunikáció) területéről 10 kredit;
· társadalomtudományi alapismeretek (Európai Unió, általános és gazdasági jogi ismeretek, gazdaságtörténet, szociológia, pszichológia, filozófia) területéről 10 kredit; · szakmai ismeretek (pénzügy, pénz- és tőkepiaci ismeretek, banküzemtan, pénzügypolitika, adózási ismeretek, vállalati pénzügyek, vállalatértékelés) területéről 15 kredit.
A mesterképzésbe való felvétel feltétele, hogy a hallgató a korábbi tanulmányai alapján a felsorolt területeken legalább 30 kredittel rendelkezzen. A mesterképzésben a hiányzó krediteket a felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában meghatározottak szerint, két aktív félév alatt kell megszerezni.
Teljes kreditértékkel mely szakok vehetők figyelembe a jelentkezéskor?
Pénzügy mesterképzési szak esetében teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: a pénzügy és számvitel, a gazdálkodási és menedzsment alapképzési szak. Továbbá meghatározott kreditek teljesítésével elsősorban számításba vehető: az alkalmazott közgazdaságtan, a gazdaság- és pénzügy-matematikai elemzés, a közszolgálati, a gazdálkodási és menedzsment, a kereskedelem és marketing, az emberi erőforrások, a nemzetközi gazdálkodás, a turizmus-vendéglátás, az üzleti szakoktató alapképzési szak.
Továbbá azok az alapképzési és mesterképzési szakok, illetve a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény szerinti szakok is figyelembe vehetők, amelyeket a kredit megállapításának alapjául szolgáló ismeretek összevetése alapján a felsőoktatási intézmény kreditátviteli bizottsága elfogad.
További információ:
Pénzügy mesterképzés tájékoztató füzet (Érvényes: 2023. ősztől kezdőknek)