Fundamentals of quality managment
január 5, 2017
A BME-s nyelvvizsga már családi hagyomány
január 5, 2017

Fundamentals of Accounting

Az üzleti élet nyelvében nem egyszerű eligazodni, főképpen, amikor egy külföldi cég alkalmaz téged. Ahhoz, hogy jó szaktudású munkaerővé válj, a BME-n a magyar mellett angolul is hallgathatod a Számvitel alapjai (Fundamentals of Accounting), a Számvitel II (Accounting II) és a Vezetői számvitel (Management Accounting) tárgyakat, melyeket Szívós László oktató 2008 óta tanít a magyar és a nemzetközi ERASMUS diákok számára. Szívós László korábban a budapesti International Business School-ban is dolgozott óraadóként, ahol többek között Pénzügy és számvitel alapszakos diákoknak tanított számviteli tárgyakat angol nyelven:„Itt megtapasztalhattam, hogy milyen kihívásokat rejt magában, ha változatos kultúrájú és nemzetiségű közegben kell oktatni.” Vendégelőadóként több alkalommal járt a görögországi University of Patras és a rigai School of Finance and Accounting intézményekben. A felsőoktatási tevékenységén túl rendszeresen oktat a BIG4 könyvvizsgáló cégek alkalmazottainak az ACCA keretei között Performance Management és Financial Accounting kurzusokat. Mi is az az ACCA? Szívós László elárulta nekünk: „Az Association of Chartered Certified Accountants a világ legnagyobb nemzetközi pénzügyi és számviteli szakembereket tömörítő testülete. Tagjait a világon mindenhol széles elismerés övezi. Ahhoz, hogy valaki taggá válhasson 14 emberpróbáló vizsgát kell teljesítenie, illetve megfelelő szakmai tapasztalatról kell tanúbizonyosságot tennie. A multinacionális vállalatok és a BIG4 könyvvizsgáló cégek gyakran e képesítés megszerzéséhez kötik a ranglétrán történő előrelépést.”  A GTK-sok számára ez egy fontos információ, kiváltképpen a BME Pénzügy és számvitel alapszakos hallgatóknak. Hazánkban egyedülállóan nálunk rendelkezik ez a szak ACCA akkreditációval, ami annyit jelent, hogy az itt végzők automatikusan felmentést kapnak négy vizsga alól és a továbbiakat kedvezményesen végezhetik el. Ezáltal a magyar nyelven oktatott tárgyak tematikáját, tananyagát és számonkérési rendszerét az ACCA magas követelményszintjéhez igazította az egyetem, és az angol verzióban is törekednek ezt az irányt folytatni. A diákok, akik angol nyelven hallgattak számviteli tárgyakat rendszeres pozitív visszajelzéseket küldenek az oktatónak: az angolul elsajátított terminológia előnyt jelentett számukra a későbbi munkahelyi felvételijük során. Nem csak a legnagyobb könyvvizsgáló cégek, hanem a nagy multinacionális vállalatok is keresik a magasan képzett szakembereket, tehát érdemes lehet kihasználni ezt a lehetőséget.