Írta: Somogy Nóra
Nagy Zselyke elsőéves járműmérnök hallgatóval a BEST-ről és az ott szerzett tapasztalatairól beszélgettem. Zselyke még új tagnak számít, 2023 őszén csatlakozott a szervezethez, azóta viszont belevetette magát az ottani életbe.
Mennyi ideje és miért csatlakoztál a szervezethez?
Múlt szeptemberben csatlakoztam, amikor gólya voltam. A BEST tartott egy előadást, még a regisztrációs héten, ahol bemutatták, hogy pontosan mi is ez a szervezet, miket lehet velük csinálni. Bevonó eseményeik is voltak, amik arra szolgálnak, hogy az utánpótlást biztosítsák a BEST-be. Szeptember elején elmentem egy ilyen eseményre, egy társasjáték estre, könnyen összebarátkoztam velük és hamar felkeltette az érdeklődésemet a szervezet. Külön tetszett, hogy nem akartak nyomást helyezni rám, inkább azt éreztem, hogy rám kíváncsiak, ezt nagyon pozitívan éltem meg.
És hogy miért csatlakoztam? Egyrészt szerettem volna olcsón külföldre utazni. Amikor az emberek kurzusra jelentkeznek a BEST-hez, akkor azért a többséget az vonzza, hogy 23 ezer forintért elmehetsz külföldre 10 napra, úgy, hogy kapsz szállást, ellátást és programok is vannak, neked csak az utazási költséget kell állnod. Természetesen ez engem is megfogott. A másik dolog, ami még nagyon nagy pozitívum volt számomra az az, hogy a közösség megtetszett, a KJK-n nem tudtam annyira beilleszkedni, annak ellenére, hogy szociális emberként írnám le magam és rengeteget beszélek. A BEST-en belül azt éreztem, hogy mindenki kíváncsi volt rám, mindig örültek annak, ha minél több programon veszek részt és jó barátokat szereztem az egész egyetemről. A BEST az egész BME-t összefogja, minden karról és szakról van rengeteg féle ember és mégis összetart minket az utazás közös szeretete, az, hogy szeretünk új embereket megismerni és szeretnénk fejlődni.
A BEST Budapest a BEST (Board of European Students of Technology) nemzetközi diákszervezet helyi csoportja a BME-n. A BEST már több mint 35 éve működik, ez idő alatt több mint 100 nemzetközi és helyi eseményt szervezett. Céljuk, hogy különböző szakmai és kulturális programokkal felkészítsék a hallgatókat a munka világára nemzetközi környezetben. A BEST fő szolgáltatása a szakmai kurzusok, amik minden évszakban lehetőséget biztosítanak Európa különböző kultúráinak megismerésére, szakmai fejlődésre és 7-14 napnyi határtalan szórakozásra. |
Mesélj azokról az utazásokról, amelyeken a BEST-en keresztül vettél részt.
Mivel még nem olyan régóta vagyok a BEST-ben, ezért csak egyszer voltam velük külföldön, márciusban, a Madridban megrendezett regionális találkozón. Európa régiókra van bontva, és különböző LGB-k, azaz Local Best Groupok alkotnak egy egységet, és évente egy-két alkalommal szokott lenni találkozó. Ezeknek a találkozóknak az alkalmával a régiók megbeszélik, hogyan tudnának több programot összehozni, miképp tudnának egymáshoz közelebb kerülni. Szó van még általánosabb témákról is, a BEST-en belül történt változásokat is megbeszéljük. A madridi hosszú hétvége alatt különböző tréningek, workshopok, esti programok, bulik, mindenféle közösségi programban volt részünk.
Mi pár nappal a találkozó előtt kimentünk Madridba, ami szuper volt, hiszen így nem csak az emberekkel ismerkedtünk meg, hanem magával a várossal is, amire egy ilyen rövid esemény alatt nem feltétlen van idő. A programok helyszíne és a szállásunk a belvárostól körülbelül két órára volt, így külön jó ötlet volt, hogy hamarabb kiutaztunk.
Nyáron lesz egy kurzus Budapesten, benne vagyok a szervezői csapatban, én felelek a különböző bulikért, a tréningek és workshopok közötti szabadidős programokért, úgyhogy elég sok feladatom van. Jelentkeztem egy kurzusra is Lengyelországba, ahova fel is vettek, idén nyáron majd oda is fogok utazni.
Milyen lehetőségeid voltak a szakmai fejlődésre és a kulturális tapasztalatszerzésre?
Szakmai fejlődésre még nem igazán volt lehetőségem, nem találkoztam még járműmérnökkel a BEST-ben, viszont az biztos, hogy emberileg nagyon sokat és folyamatosan fejlődöm. Körülbelül 150 ember volt a madridi találkozón összezárva, kellett a kellő nyitottság, hogy jól érezzük magunkat. Természetesen voltak emberek, akik nem annyira nyitottak, hozzájuk odamentünk ismerkedni, beszélgetni, hiszen mégiscsak együtt vagyunk 3-4 napig. Ebben fejlődtem nagyon sokat, bár, mint említettem én nagyon szociális ember vagyok.
A tréningek és a workshopok szintén hasznosak, ezekből kettőn vettem részt. A critical decision making trainingen különböző szituációkat beszéltünk meg, hogy hogyan döntenénk egyes helyzetekben. Kisebb csoportokban dolgoztunk együtt adott helyzeteken és problémákon, utána pedig közösen prezentáltunk. Érdekes volt megtapasztalni, mások számára mi a prioritás, egy-egy probléma megoldásának lépéseiben. A design department workshopon pedig a BEST-en belüli különböző részlegek közül a design volt előtérben, hiszen ők a felelősek a szervezeten belüli különböző design megoldásokért. Sokat tanultam ebből is, hiszen a BEST nem csak arra jó, hogy én járműmérnökként szakmailag fejlődjek, hanem más területekbe is belelássak.
Kulturális tapasztalatszerzéssel kapcsolatban, mi a regionális találkozón a Las Palmas-sziakkal barátkoztunk össze. Beszélek spanyolul, nyelvvizsgám is van, úgyhogy nagyon jó volt anyanyelvi környezetben kipróbálni a spanyolomat. Szokott lenni intercultural night, ami azt takarja, hogy minden ember, aki az országát képviseli, hoz magával az országára jellemző ételt, italt, és mindenkinek van egy saját asztala, ahol, lehet kóstolni, beszélgetni. Nagyon jó érzés látni az emberek arcát, amikor megkóstolnak egy-egy magyar édességet, annyira tudnak neki örülni és elkezdenek érdeklődni.
Hogyha beszélgetésbe elegyedsz egy külföldivel, előbb-utóbb a kulturális különbségek ki fognak ütközni, akár azzal kapcsolatban, hogy milyen különbözően látjuk a világot, vagy mik a különbségek az egyetemeink között. Sokan jönnek Magyarországra is Erasmusra, egy lánnyal is megismerkedtünk, aki majd szeptemberben költözik ide és már alig várjuk, hogy újra találkozzunk.
Merültek fel kihívások a szervezeti munkád vagy az utazásaid során? Hogyan kezelted ezeket?
Mindenképpen szükség van önállóságra ahhoz, hogy az ember, ha nem is egyedül, de még akár másod- vagy harmadmagával is elmenjen külföldre. Számomra a szervezettel kapcsolatban kihívást az idő jelenti, hiszen most rendezünk nyárra kurzust Budapestre, és rengeteg dolgom van, és természetesen az egyetemet sem szabad elhanyagolni. Ha az ember szervez egy tematikus bulit, arra szükség van különböző felszerelésekre, berendezési tárgyakra, és másokkal együtt dolgozva tudom ezeket megvalósítani, ami nem mindig egyszerű feladat. Kihívásként tudnám említeni azokat az alkalmakat, amikor például 20 ember idejön külföldről, fel kell mérnünk az igényeiket, ilyenkor nem ritka, hogy érkezik húszféle válasz, és az én feladatom kitalálni egy közös nevezőt. Szabadtéri programoknál figyelembe kell venni az időjárást, és még sorolhatnám. Mindenre gondolni kell, de ezért jó, hogy ilyen sokan vagyunk és mindenki segítőkész: nyugodtan megkérdezhetek bárkit, hiszen több szem többet lát. Ez az első alkalom, hogy részt veszek szervezési feladatokban, elég nagy kihívás számomra. Szerencsére nyugodtan kezelem, mindenki kedves, tudom, hogy ha bármi problémába ütközöm, bárkinek szólhatok, biztosan fognak segíteni. Nem tagadom, biztosan stresszes lesz a kurzus előtti pár hét, hiszen arra törekszünk, hogy maradandó élmény legyen a résztvevőknek, de szerencsére ott vagyunk egymásnak, úgyhogy biztos vagyok benne, hogy szuperül fog sikerülni.
A BEST-ről további információt itt találsz.
Az interjúsorozat a Szociológia és Kommunikáció Tanszék alapszakos, Újságírás 2. kurzusának keretei között készült, 2024 tavaszán.