2025. március 10, hétfő
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Gazdaság- és Társadalomtudományi Kara (GTK) kiemelkedő sikert ért el: a rangos nemzetközi EFMD (European Foundation for Management Development) minősítő szervezet egyidejűleg akkreditálta két angol nyelvű mesterképzését. Az angol nyelvű Vezetés és Szervezés, valamint Pénzügy mesterszakok elnyerték a menedzsment- és üzleti felsőoktatás egyik legelismertebb nemzetközi minősítését, ezáltal a BME GTK csatlakozott az EFMD akkreditált intézményeinek közösségéhez.
Az akkreditáció a garanciája annak, hogy a hallgatók olyan színvonalú oktatásban részesülnek, amely megfelel a globális üzleti világ elvárásainak, így magabiztosabban építhetik karrierjüket. Ezen képzéseink elvégzése növeli a hallgatóink elhelyezkedési esélyeit a nemzetközi munkaerőpiacon, és vonzóbbá teszi őket a potenciális munkaadók számára. A munkaadók tudják, hogy az akkreditált képzésben végzett diplomások rendelkeznek az élenjáró intézményekben megszerezhető tudással és készségekkel.
Az EFMD a menedzsment- és üzleti felsőoktatás egyik legmeghatározóbb nemzetközi minőségbiztosítási szervezete, amely jelenleg világszerte 951 tagintézménnyel, köztük 725 üzleti iskolával rendelkezik. Az EFMD akkreditáció a legmagasabb szintű minőség és innováció garanciája, amely jelentősen növeli az intézmények nemzetközi elismertségét és versenyképességét. A szervezet célja, hogy elősegítse a menedzsmentoktatás fejlődését és fórumot biztosítson a szakmai együttműködésre, kutatásra és a legjobb gyakorlatok megosztására.
Interjú Prof. Koltai Tamással, a GTK dékánjával és Szalmáné Dr. Csete Máriával, a Kar nemzetközi dékánhelyettesével.
Mit jelent pontosan az EFMD akkreditáció, és miért fontos ez a BME GTK számára?
Prof. Koltai Tamás: Az EFMD akkreditáció egy átfogó, nemzetközi minőségbiztosítási keretrendszer, amely szigorú sztenderdek alapján értékeli a menedzsment- és üzleti felsőoktatási intézményeket és programokat. A BME GTK számára ez az akkreditáció stratégiai jelentőségű, mert egy független szervezet igazolja, hogy oktatási folyamatai és tananyagai megfelelnek a nemzetközileg élenjáró üzleti képzések normáinak. Ez az elismerés növeli programjaink presztízsét és vonzerejét a globális és hazai oktatási piacokon, növelve ezzel a Kar és egyúttal az Egyetem versenyképességét is. Az EFMD akkreditáció megszerzése a BME GTK nemzetköziesítési célkitűzéseinek egyik fontos eleme, mely komoly szakmai visszacsatolást jelent a Kar utóbbi években végzett fejlesztési folyamatainak minőségéről. Az akkreditáció nem csupán az érintett mesterszakok magas színvonalát igazolja, hanem a kari folyamatok és rendszerek átfogó értékelése révén közvetve a teljes kari oktatási portfólió – 6 alapszak és 11 mesterszak – minőségét is tanúsítja.
Szalmáné Dr. Csete Mária: Ez a nemzetközi akkreditáció a legmagasabb szintű minőség és innováció garanciája, amely folyamatosan növeli az intézmény nemzetközi elismertségét. Az értékelés kiterjedt a Kar oktatási tevékenységére, kutatási teljesítményére, nemzetközi kapcsolatrendszerére, etikai és társadalmi felelősségvállalására (Ethics, Responsibility & Sustainability, ERS), valamint a vállalati kapcsolatokra. A kari EFMD projekt vezetőjeként bizton állíthatom, hogy az akkreditációs folyamat nem csupán egy egyszeri audit, hanem egy folyamatos fejlődési ciklus, amely a GTK küldetésnyilatkozatával összhangban támogatja a Kar stratégiai céljainak megvalósítását. Jelenleg az EFMD szervezeten belül világszerte 112 intézmény rendelkezik EFMD programakkreditációval, és mintegy 80 EFMD akkreditált mesterszak és MBA képzés létezik, ebből több mint 60 Európában. Magyarországon a BME GTK az első, amely két angol nyelvű mesterszak akkreditációjával büszkélkedhet, sőt, a Pénzügy mesterszak EFMD akkreditációja hazánkban egyedülálló. Világszerte pedig jelenleg összesen két Vezetés és Szervezés, valamint nyolc Pénzügy mesterszak rendelkezik EFMD akkreditációval, ami szintén a GTK nemzetközi elismertségét és a képzések minőségét tükrözi.
Hogyan kell elképzelni az akkreditációs folyamatot? Milyen szempontok alapján értékelte az EFMD látogatóbizottság a GTK-t és a két angol nyelvű mesterszakot?
Szalmáné Dr. Csete Mária: A kétlépcsős folyamat első részeként először igazolni kellett, hogy a két mesterszak alkalmas az akkreditáció elindítására, vagyis minden szükséges feltételnek, ill. követelménynek megfelel. A beadott kari dokumentumok alapján 2023. szeptemberében mindkét mesterszakot alkalmasnak találta az EFMD felelős bizottsága az akkreditációs folyamatban való részvételre. Ezt követően a második fázisban egy önértékelési jelentés elkészítése és egy robusztus adatbázis kidolgozása szerepelt az EFMD elvárásai között, majd a folyamat zárásaként 2024. november végén egy négy fős nemzetközi akkreditációs látogató bizottság vizsgálta a helyszínen programjainkat és oktatási folyamatainkat. A második fázisa több mint egy évig tartott (maximum 2 év áll az intézmények rendelkezésére a második fázis teljesítésére vonatkozóan), melynek során több mint 100 kari munkatárs vett részt az anyagok elkészítésében és a látogatóbizottsági interjúkon. A nemzetközi látogatóbizottság tagjai több napot töltöttek a GTK-n, ahol interjúkat készítettek a jelenlegi és alumni hallgatóinkkal, oktatókkal, a kari oktatási és igazgatási folyamatok felelőseivel, az üzleti partnereinkkel és a szakok, illetve a Kar vezetőivel. Az értékelés legfontosabb területei az oktatás minősége, a kutatási tevékenység, a nemzetköziesítés, az üzleti partnerkapcsolatok és az intézmény irányítás voltak. A látogatóbizottság a rendelkezésre álló adatok, ill. adatbázisok és a szóbeli kérdésekre adott válaszok alapján összeállított jelentésében foglalta össze véleményét és fogalmazta meg javaslatát az EFMD akkreditációs bizottsága számára, mely 2025. március 4-én egyhangúlag támogatta mindkét angol nyelvű kari mesterszakos program akkreditációját.
Milyen típusú visszajelzések érkeztek a bizottságtól, és ezek hogyan segíthetik a további fejlődést?
Prof. Koltai Tamás: A látogatóbizottság pozitív visszajelzést adott a Kar munkájáról, jelenlegi folyamatairól, továbbá hasznos javaslatokat fogalmazott meg a további fejlesztési lehetőségekkel kapcsolatban. A nemzetközi látogatóbizottság visszajelzései alapján is egyértelműen hallgatóbarát a BME GTK. E megállapításukat az alumni hallgatókkal, üzleti partnereinkkel és az oktatókkal folytatott interjúkon elhangzottakra alapozták. Értékelésükben többek között kiemelték a szakokon készült diplomamunkák magas szakmai színvonalát. A GTK üzleti partnereinek intenzívebb bevonása az oktatásba (például vállalati esettanulmányok, projektfeladatok, Intenzív kurzus stb.) és az egyébként meglévő erős vállalati támogatói kör jobban intézményesített támogatása még tovább erősítheti programunk kapcsolatát a gazdasági élettel. Az ERS (Ethics, Responsibility, Sustainability) témakörben való naprakész tevékenységet is kiemelték és nagyra értékelték a Zöld bizonyítvány rendszerét, valamint az Intenzív kurzuson hangsúlyosan megjelenő transzverzális készségek oktatásának hasznosságát. A BME szempontjából külön érték, hogy a Vezetés és Szervezés mesterszak fő erősségének a termelés és szolgáltatásmenedzsment fókuszt tartották, amely a programot megkülönbözteti a versenytársaktól és a versenyképesség fontos tényezője. Az akkreditációs folyamat során egyértelműen kikristályosodtak a további fejlesztési irányok és erős pozitív visszajelzést kaptunk arról, hogy eddig is a nemzetközi sztenderdeknek megfelelő irányba haladtunk.
Milyen további lépéseket terveznek a kari nemzetköziesítés terén a jövőben?
Szalmáné Dr. Csete Mária: A GTK kiemelt fontosságot tulajdonít az üzleti partnereivel történő együttműködésnek, és hosszú távú célkitűzései között szerepel a hálózat bővítése, a már meglévő partneri kapcsolatok további erősítése, újabb közös projektek kialakítása, valamint további vállalati szakemberek bevonása az oktatási folyamat még több fázisába. Céljaink között szerepel az üzleti partnereinkkel való együttműködés fejlesztése, a szakmai kapcsolatok egy még szervezettebb formában történő működtetése, mely minden érintett számára számos előnnyel szolgál. Az akkreditáció nem csupán egy egyszeri elismerés, hanem egy fejlődési folyamat, amelynek célja az oktatás minőségének folyamatos javítása. A GTK továbbra is elkötelezett a nemzetköziesítés iránt, melyhez kapcsolódóan számos célt fogalmazott meg magának a 2024-ben elfogadott GTK Nemzetköziesítési Stratégia részeként.
Szeretném ezúton is megköszönni a jelenlegi és alumni hallgatóknak, a GTK oktató és nem oktató kollégáinak, üzleti partnereinknek és a projektet vezető dékánhelyettesnek, Szalmáné Dr. Csete Máriának a munkáját, hiszen nélkülük ez a siker nem jöhetett volna létre. A közös erőfeszítés, a hallgatóink elkötelezettsége és az oktatóink magas színvonalú munkája tette lehetővé, hogy ezt a rangos elismerést elnyerjük. A nemzetközi vállalatoknál és intézményeknél az EFMD akkreditációval rendelkező diplomák elismertek és keresettek. A BME GTK stratégiájának egyik meghatározó célja, hogy üzleti képzései a nemzetközi menedzsmentoktatás élvonalába tartozzanak, és hogy hallgatóink a legmagasabb színvonalú oktatásban részesüljenek.
Prof. Koltai Tamás