ATHENS részképzés – pályázat hallgatóknak
szeptember 22, 2021
The language of cooperation: reputation and honest signalling
október 6, 2021

Craufurd Goodwin Best Article Prize – rangos elismerést kapott Dr. Bíró Gábor

Nagy örömmel osztjuk meg a hírt, hogy Dr. Bíró Gábor egyetemi adjunktus 2021-ben megkapta a Craufurd Goodwin Best Article in the History of Economics Prize-t Michael Polanyi’s Neutral Keynesianism and the First Economics Film, 1933-1945 című munkájáért.

A HES (History of Economics Society) 1974-ben jött létre azzal a céllal, hogy elősegítse a közgazdaságtörténet területén dolgozó kutatók közötti kommunikációt, kapcsolattartást, valamint népszerűsítse a közgazdaságtan történetével kapcsolatos ismereteket. A Társaság évente díjakat oszt ki a legjobb közgazdaságtörténeti cikk és könyv elismerésére.

A Craufurd Goodwin Best Article in the History of Economics Prize az adott év legjobb közgazdaságtörténeti cikkének jár. A díj Craufurd Goodwinről kapta a nevét, aki alapító tagja és elnöke volt a HES-nek.

Craufurd Goodwin
Kép forrása: https://today.duke.edu/

A History of Economics Society az alábbi méltatással osztotta meg a Dr. Bíró Gábornak odaítélt díjat:

„A Közgazdaságtörténeti Társaság nagy örömmel hirdeti ki az idei legjobb közgazdaságtörténeti cikkért járó Craufurd Goodwin-díjat. A díjakat hivatalosan az éves konferenciánkon adjuk át, amelyet december 10-12 között Utrechtben rendezünk.

A Craufurd Goodwin Best Article Prize Bizottság, amelynek tagjai Amanar Akhabbar, Hsiang-Ke Chao (elnök) és Rebeca Gomez Betancourt, egyhangúan Bíró Gábor Istvánnak ítélte oda a legjobb cikkért járó díjat a “Michael Polanyi’s Neutral Keynesianism and the First Economics Film, 1933-1945” című, a Journal of the History of Economic Thought, 42(3), 2020-ban megjelent munkájáért.

Bár az elmúlt években számos munka született a közgazdaságtan vizuális reprezentációjának történetéről, Bíró cikke a közgazdaságtani filmek első kidolgozott tanulmányai közé tartozik. Lenyűgöző beszámolót ad arról, hogy hogyan készítette el Polányi Mihály az első közgazdaságtani filmet, valamint arról, hogy milyen kritikai és közönségfogadtatásban részesült a film. Archív és publikált anyagokat felhasználva Bíró úgy értelmezi Polanyi filmjét, mint a keynesi közgazdaságtan különböző médiákat érintő reprezentációs folyamatának eredményét: a diagramoktól a filmeken és könyveken át a mozgóképig. A korabeli közgazdászok filmről alkotott véleményének bevonása felbecsülhetetlen értékű a közgazdaságtan akkori vizuális kultúrájának bemutatásában. Összességében, Bíró munkája nem csupán saját tudományágunk kiemelkedő történeti bemutatása, hanem általában véve is jelentősen hozzájárul a tudomány és a technológia vizuális reprezentációjának megértéséhez.”

További részletek:

Dr. Bíró Gábor egyetemi adjunktus

Az eredeti, angol nyelvű szöveg:

“The History of Economics Society is very happy to announce this year’s Craufurd Goodwin Best Article Prize in the History of Economics. Awards will be officially conferred at our annual conference, scheduled for December 10 – 12 in Utrecht.

The Craufurd Goodwin Best Article Prize Committee, consisting of Amanar Akhabbar, Hsiang-Ke Chao (chair), and Rebeca Gomez Betancourt, unanimously awarded the Prize for Best Article to Gábor István Bíró for “Michael Polanyi’s Neutral Keynesianism and the First Economics Film, 1933—1945”, published in Journal of the History of Economic Thought, 42(3), 2020.

While a number of works on the history of visual representation of economics have been produced in recent years, Bíró’s article is among the first elaborate studies of films on economics. He provides a fascinating account of both how Michael Polanyi made the first economics film and its critical and popular reception. Utilizing archival and published materials, Bíró describes Polanyi’s film as the outcome of a process of representing Keynesian economics involving different media: from diagrams, films, books, then back to motion pictures. The inclusion of contemporary economists’ opinions of the film is invaluable in portraying the visual culture in economics at the time. All in all, Bíró’s work is not only a superior historical account of our own discipline, but also makes a significant contribution to our understanding of visual representation in science and technology in general.”