Dr. Tanács Jánost, a Filozófia és Tudománytörténet Tanszék oktatóját kérdeztük arról, mit gondol alapvetően az Educatio Kiállításról, miért fontos és mit jelent, hogy évről évre ott lehetünk, s hogy mi az, ami az előző évhez képest változott.
Az Educatio Kiállítás első kézből mutatja meg, hogy tulajdonképpen a felsőoktatás is egy piac, és itt tapasztalható meg igazán, hogy miről is szól:
„Ami először az eszembe jut, és tavaly is ez volt a legfontosabb benyomásom, hogy kissé sokkolja az embert. Itt szembesültem kézzel foghatóan azzal, hogy milyen módon is kell megküzdeni a hallgatóinkért. Egy ilyen kiállítás nélkül ugyanis sokkal nehezebben érthető meg a felvételiző döntése. Más elképzelni azt, hogy a tanuló böngészik neten, kiadványt nézeget, remélhetőleg ismeri és figyelembe veszi azokat a rangsorokat, ahol mi jól teljesítünk. Viszont az Educationak van egy olyan sűrűsége – egy hatalmas csarnok elképesztő mennyiségű egyetemi és főiskolai standdal – amely révén nagyon komolyan szembesítő tud lenni. Megragadhatóvá teszi azt a versenyhelyzetet, amelyet az ember egyébként amolyan elvont dolognak gondol.”
Az egyetemnek nagyon komolyan meg kell küzdenie a hallgatóért, mert egy felvételiző nem csak magától megy oda egy standhoz. A standnak és az egyetem képviselőinek – karunk standjánál a GTK Hallgatói Képviselet tagjainak – oda kell vonzania az érdeklődő leendő hallgatót, miközben más standok is ezt teszik.
„Ugyanez jót tesz az oktatónak, aki legalább részben képbe kerül, hogy mi az az út, vagy annak az útnak egy markáns része, aminek az eredményeképpen az a hallgató ott fog ülni az ő padjában.”
Hallgatói szempontból a kiállítás pedig egy kapu a sok közül, amely a felnőtté válás útján áll. Az első igazán komoly döntés egy fontos állomása, ahol feltehetőek a felmerülő kérdések és válaszok érkeznek azokra. A 2017-es Educatio Kiállítás pedig új vonulattal jelent meg a tavalyihoz képest. Érzékelhető az évről évre történő fejlődés és változás, amely segít a tájékozódónak, segít a tájékoztatónak.
„A tavalyi Educatio teret adott a GTK egy fontos programjának első lépéseihez. Nevezetesen a 400+ Ösztöndíj Program kereteinek kibontakozásához (lásd: https://www.gtk.bme.hu/felvetelizoknek/osztondij). Az idei vásárra pedig már lezajlott a program első féléve, és látjuk az eredményeit is a munkának. A tervből az idén már tartalmat láttunk. Az egyik legjobb ehhez kapcsolódó élmény maga a kari magazin a Get To Know, amire nagyon pozitív visszajelzést adtak a látogatók. Másrészt a BME standja is változott a tavalyihoz képest, sokkal fiatalosabb lett, a GTK HK pedig a kar négy új alapszínével tette még kreatívabbá a sajátját.”
Minden karról a Hallgatói Képviselet áll kinn a standoknál.
„Azt is tanulságos volt felfogni, hogy a hallgatói képviseletek mennyire túlteljesítenek, hiszen nem pusztán hallgatói érdekképviseleti feladatokat végeznek el, hanem az oktatókért is dolgoznak, hogy ne üres padoknak oktathassunk. A képviselet tagjai átfogóan ismerik a saját karukat, átfogóbban, mint mondjuk én, és sokszor támaszkodtam rájuk, hogy megfelelő tájékoztatást nyújthassunk az érdeklődőknek. Én csak egy délután voltam kinn az Educatio Kiállításon, a képviselet tagjai minimum teljes egy napot – néhányan pedig többet is kinn voltak. Oktatóként köszönettel tartozom nekik ezért a feszített munkáért.”
Az elmúlt másfél-két évben még több újítás és siker jellemzi karunkat. Ahhoz, hogy ma a GTK eredményei ott tartsanak, ahol most, arra volt szükség, hogy kiváló dékánokkal megfelelő alapokat helyezzenek le és a fokozatosan kiépülő rendszerhez lehetőségeket kapjanak az oktatók, és a hallgatók is a bizonyításra. Az Educatio is lehetőség arra, hogy ott is, megmutathassuk, elmondhassuk, bizonyíthassuk ezeket leendő hallgatóinknak.
„Az elmúlt időszak miatt tartottunk attól, hogy meglátszik majd a felvételi számokon a bizonytalan helyzet. Az Education viszont az volt a tapasztalat, hogy a pozitív üzenetek mentek át és rengetegen érdeklődtek. Még nincsenek pontos jelentkezési adatok, de az Education tapasztaltak jó irányról tanúskodnak.”